Pianki poliuretanowe pozwalają oszczędzać energię

Gwałtowny wzrost populacji naszej planety (szacuje się, że będzie nas 8 miliardów w 2030 roku) to potężne wyzwanie dla sektora produkcji energii.

Oszczędzanie ociepleniem domu Jest ono tym większe, że dostępność surowców energetycznych nieustannie maleje. Wymusza to na nas poszukiwanie nowoczesnych technik izolacji termicznej, które są w stanie minimalizować zapotrzebowanie na energię poprzez ograniczanie jej marnotrawienia. Poszukujemy obecnie materiałów, które cechowałyby się dobrymi właściwościami izolacyjnymi utrzymywanymi przez wiele lat, które byłyby bezpieczne oraz ekologiczne. Ci więcej, takie materiały muszą być możliwie tanie w produkcji i eksploatacji oraz ich stosowanie nie powinno być nadmiernie skomplikowane. Te założenia na dzisiaj najlepiej spełniają pianki poliuretanowe. Pianki poliuretanowe, czyli szeroka grupa produktów różniących się między sobą właściwościami fizycznymi w wyniku zastosowania różnych metod spieniania, chemicznych lub fizycznych.

Dostępne są w sprzedaży w formach różnych prefabrykatów, na przykład jako płyty i otuliny. Bardziej praktyczna jest zazwyczaj forma płynu sprzedawanego w specjalnych pojemnikach pod ciśnieniem, który pozwala wytwarzać piankę na miejscu. Ta metoda skutecznie eliminuje mostki cieplne. Do spieniania chemicznego pianek można wykorzystywać różne substancje. Najczęściej są to przeróżne węglowodory lub dwutlenek węgla. Podstawą jest zawsze szkielet uretanowy stanowiący około 3% pojemności pianki. Reszta to komory wypełnione gazami. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła zależy potem od tego, czy mamy do czynienia z pianką o komorach otwartych czy zamkniętych. Jest on tym wyższy, im łatwiej gazy w komórkach mogą się mieszać i im łatwiej następuje ich wymiana na słabiej izolujące powietrze. Dyfuzję można dodatkowo ograniczyć rzez specjalne powłoki i otuliny stosowane na pianki. Warto jest także wykorzystywać pianki spieniane fizycznie, nie chemicznie, w przypadku których struktura polimeru jest bardziej trwała i wymiana gazów jest trudniejsza.