Rodzaje piany poliuretanowej i ich zastosowanie

Mówiąc o pianie otwartokomórkowej mamy do czynienia z materiałem, który znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas ocieplania domów. Jest to piana oddychająca, idealnie sprawdza się więc wówczas, gdy mamy do czynienia z budynkami mieszkalnymi. Często spotyka się ją wewnątrz budynków i to nie tylko na strychach i poddaszach, ale i na ścianach działowych. Jej działanie często jest porównywane do tego, które jest charakterystyczne dla odzieży termoaktywnej. Potrafi chronić nie tylko przed wiatrem, ale i przed zimnem, a jednocześnie skutecznie odprowadza na zewnątrz nadmiar wilgoci.

Zimą piana otwartokomórkowa ogranicza też straty ciepła, latem zaś przyczynia się do tego, że nie dochodzi do przegrzewania się pomieszczeń. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem tego typu rozwiązania zwracają uwagę na jeszcze jeden jego atut. Jest nim bez wątpienia skład piany poliuretanowej, okazuje się bowiem, że nie przyciąga on nie tylko insektów, ale również gryzoni. Warto wspomnieć i o tym, że piana PUR jest materiałem izolacyjnym dużo lżejszym od wykorzystywanej zamiennie z nią wełny mineralnej, dzięki czemu możliwe staje się zmniejszenie obciążenia dachów oraz ścian przy jednoczesnym wzmocnieniu konstrukcji budynku. Piana poliuretanowa może być więc stosowana nawet w odniesieniu do domów o konstrukcji szkieletowej, które wymagają szczególnie starannego podejścia.

nakładanie piany PUR W przypadku piany zamkniętokomórkowej tworzonej przede wszystkim przez komórki zamknięte mamy do czynienia z materiałem, dla którego charakterystyczne są właściwości uszczelniające. Charakteryzuje ją wysoki współczynnik oporu cieplnego, a to sprawia, że jest to rozwiązanie, które sprawdza się znakomicie w przypadku termoizolacji dachów. Stosowanie tego typu piany PUR ogranicza straty ciepła w budynku jednocześnie poprawiając jego efektywność energetyczną. Warto też wspomnieć o właściwościach uszczelniających tego materiału, sprawiają one bowiem, że mamy do czynienia z rozwiązaniem sprawdzającym się znakomicie w „zielonych dachach”.